30 ביוני 2016

לעולם לא מאוחר מדי להתחיל - גם לא בגיל 93...

זו שעת צהרים ואנחנו יושבות יחד, זו לצד זו על ספסל בכפר הקטן ביישה למרגלות הר השלג דרקון הירקן במחוז ליגיאנג אשר בחבל יונאן בסין.


היא משבט הנאשי ואני משבט חבשוש, ובינינו מפרידות בדיוק חמישים שנה. 
אנחנו חיות בעולמות שונים ולא רק פיסית, אני מחוברת לעולם המודרני והיא מגיעה מן העולם הישן.
אבל למרות הבדלי השפה והתרבות, אנחנו מצליחות לתקשר ללא מילים ויש בינינו חיבור מלא הבנה ובעיקר חיבה רבה.


אני מגיעה אל הכפר כדי לפגוש את הרופא המפורסם ד"ר הו שה שיו (Dr. Ho Shi xiu) רופא בן לאום הנאשי המתמחה ברפואה סינית וידוע בכל העולם כמומחה לעשבי מרפא המחולל ניסים ופלאות בחולי סרטן ובעלי מחלות כרוניות שונות שהרפואה המערבית לא הצליחה לתת להם מענה.


למרות שבספטמבר הקרוב יימלאו לו 94 שנים, ד"ר הו מנהל אורח חיים פעיל מאוד וממשיך לקבל  מדי יום חולים רבים מכל קצות העולם ולטפל בהם בעזרת עשבי המרפא מההרים הסמוכים. 

כאשר אני מגיעה אל המרפאה, הרופא הקשיש עסוק בקבלת קהל ואני פוגשת את בנו, הו שולונג Ho sho long)) גם הוא רופא המשלב רפואה סינית מסורתית ברפואה מערבית.


הוא נושק לגיל 60 אבל נראה צעיר בהרבה מגילו, מלא חיוניות ובעיקר שופע צחוק ואנרגיה חיובית מדבקת. הוא שולט במספר שפות ואפילו יודע מספר רב של מילים בעברית וכאשר הוא שומע שאני מגיעה מישראל הוא קורא לעברי בחיוך רחב "עד 120!"


אנו משוחחים ארוכות על כוחות הריפוי של עשבי המרפא והוא מראה לי בהתלהבות רבה את הגן, בו גדלים עשרות מינים של צמחים וחושף בפניי כי הוא ואביו שוקדים בימים אלו על ספר המקטלג את כל זני הצמחים ועשבי המרפא של המחוז, פרי עבודת מחקר יסודית ורבת שנים.


"את חייבת להכיר את אמא שלי" הוא אומר "היא אישה מיוחדת במינה" ואחרי מספר דקות הוא חוזר  כשלצדו ישישה קטנה וחייכנית בתלבושת מסורתית של בני הנאשי.

אנו מתיישבים על ספסל בצל העצים ואני שולפת את הטלפון הנייד כדי לצלם את שלושתנו בפורטרט  משותף. כאשר היא רואה את בבואתה נעה על מסך הטלפון - היא צוחקת בפליאה ומבקשת לראות מקרוב את התוצאה.


ניכר שיש ביניהם קשר מיוחד וקרוב מאוד. הוא מקפיד לדבר אליה כל הזמן ולשמור אותה בשיחה, מתרגם לה את דבריי ומקשיב לה בתשומת לב יתרה.

"אני יודע שהיא לא עומדת לחיות לנצח ומפאת גילה המופלג - הזמן שלי איתה קצוב" הוא אומר ודמעות עולות בעיניו. "אני קשור אליה עמוקות ולמרות שאני כבר סבא בעצמי אני פוחד לאבד אותה ונאחז בכל דרך לשמור על בריאותה הפיסית והמנטלית."
"זו הסיבה שאני מתעקש שלא תיעזר במקל הליכה." הוא מוסיף  "לא כדי להקשות עליה אלא כדי שתמשיך להניע את גופה. זה שומר אותנו צעירים"


בצורה דומה הוא מקפיד איתה על תרגול מנטלי קבוע. "אמי היא בת ללאום הנאשי ומעולם לא למדה קרוא וכתוב בשפה הסינית אלא רק דונגבה, שהיא שפת נאשי. לפני כשנה, כאשר מלאו לה 92 שנים, התחלתי ללמד אותה אנגלית. היא חשבה שהיא לא תצליח ללמוד שפה חדשה בגילה, אבל היא לומדת כל פעם קצת ומוכיחה שאף פעם לא מאוחר מדי ללמוד דברים חדשים".


אני מביטה בהם מתרגלים יחד את השיעור בסבלנות מלאת אהבה ומעוררת השראה וכשהיא מונה אט אט את שמות האיברים באנגלית הוא מחייך אליה בגאווה גדולה!


מאוחר יותר הוא נאלץ להתפנות לעיסוקיו ומותיר אותנו ישובות בפתח הבית. אני מביטה מוקסמת בתלבושת והיא נעמדת ומאפשרת לי לצלם אותה מקרוב.


היא לבושה במכנסיים כהים, סינר לבן רקום ועל גבה מנשא אחורי הקשור ברצועות בד המצטלבות על החזה. החלק הלבן של המנשא מייצג את היום והחלק הכהה מייצג את הלילה. 


לרוחב כתפיה רקומים עיגולים המסמלים את כוכבי השמיים, ובעבר עיטרו גם שמש וירח את הכתפיים, כסמל לתפישה שנשות הנאשי נושאות על גבן את היקום כולו כשהן עובדות מהזריחה ועד צאת הכוכבים.


התלבושת המסורתית מייצגת את נשות הנאשי הידועות בחריצותן ורואות בפעלתנות ערך עליון.  הן מאמינות בתפישה כי "אם יש זמן פנוי - יש להרוג אותו" והיא אכן לא מבזבזת את זמנה.

היא מובילה אותי אל מאחורי הבית שם היא ממשיכה במלאכת הכביסה אותה הפסיקה עם הגעתי. 


תשכחו ממכונת כביסה! היא מכבסת כל פריט באיטיות ובסבלנות בקערת פח קטנה. 


אני נדהמת לגלות שהיא גם ממשיכה לבשל ולבצע את כל מטלות הבית לבד בעצמה.  בגיל 93!!! 
אני מביטה באישה הקטנה והנמרצת הזו שמבצעת במסירות וענווה את מלאכתה ולא נותנת לגיל לנצח אותה - ומתמלאת השראה. מעניין איך אני אהיה עוד חמישים שנה?.....

Jade Dragon Snow Mountain Chinese Herbal Medicine Clinic
Baisha village, Lijiang County, Yunnan province, China13 תגובות:

 1. תשובות
  1. תודה, ראובן. זה כייף לעשות את מה שאתה הכי אוהב....

   מחק
 2. מעורר השראה!!! תודה רבה על השיתוף הנהדר!

  השבמחק
  תשובות
  1. תודה, רבקה, נהנית מהתגובות שלכם ולדעת שזה נוגע גם בכם...

   מחק
 3. מרתק. וכמה שלווה היא נראית.

  השבמחק
  תשובות
  1. לדעתי במה שאנו מכנים: "עולם שלישי" - האנשים חיים טוב יותר, עם פחות מתח ויותר קרבה לטבע ולבני אדם אחרים...

   מחק
 4. היא נראית נהדרת.. וגם הבן והאב. מאד נהניתי לקרוא.

  השבמחק
  תשובות
  1. היה מרתק לגלות איך בעזרת צמחי מרפא מרפאים חולים שהרפואה הקונבנציונלית המערבית לא הצליחה. אגב, הנחיות הטיפול לא כוללות רק את עשבי המרפא אלא גם הנחיות לאורח חיים בריא, כמו הפחתת סטרס ואכילת מזון שאינו מעובד, ללא עישון ואלכוהול וכו. הריפוי הוא הוליסטי, לא רק מרשם של תרופות.

   מחק
 5. רוית, מעניין מאוד ובהחלט מעורר השראה ומחשבות על אורחות חיינו. אפשר לשאול איך את מגיעה לאנשים האלה? הזקן ובנו הם אנשי מקצוע בעלי מוניטין. האם הכרת את פועלם לפני כן?

  השבמחק
 6. קראתי על ד"ר הו האב ותכננתי לפגוש ולראיין אותו. כשהגעתי הוא היה עסוק מדי בשבילי ואז קלטתי שהסיפור המעניין יותר בכלל בקשר בין האם לבן. לא ידעתי שאפגוש אותם, או שייפתחו אליי כך (ויש עוד סרטונים נוספים עוד יותר מפתיעים ששמרתי להרצאה...). כמעט כל המפגשים לא מתוכננים ואני פשוט מתחברת במקריות לאנשים. אני חושבת שברגע שאתה פתוח להכיר ולהקשיב - אפשר לגלות המון סיפורים אישיים מעניינים ודרכם להבין את התרבות הכללית טוב יותר.

  השבמחק
 7. מסכימה אתך בעניין הפתיחות. אני חושבת שיש לי עיניים טובות להתבונן ופתיחות או סקרנות לגלות הפתעות. לא תמיד אני מצליחה ליצור את הקשר, ואת עושה את זה בקלילות. יפה שהצלחת לעשות את הסוויץ' ולמצוא סיפור גם היכן שקיווית למצוא סיפור אחר.

  השבמחק
 8. באמת מעורר השראה.
  אני חושבת שדווקא סודם לאריכות הימים זה הקשרים הקרובים שהמשפחה הזאת מקיימת בין ההורים לילדים.

  השבמחק
  תשובות
  1. צודקת לחלוטין. זה הרעיון בבסיס הפוסט :"כוחה של אהבה". צירפתי לינק
   http://masa-mufla.blogspot.co.il/2016/01/1.html

   מחק