17 ביולי 2017

מעשים קטנים של חסד שפותחים את הלב

בזמן שכתבתי את ההרצאה החדשה שלי "למי קראתם זקנים?!" העוסקת בששה קשישים שובבים מעוררי השראה שקראו תיגר על הגיל ושוברים את כל הסטראוטיפים שיש לנו על הזדקנות - נגע ללבי דווקא סיפור "קטן", על אישה שלא עשתה מהפיכות גדולות אבל הצליחה באמצעי פשוט וצנוע לחולל שינוי מדהים בעולם.


ליליאן וובר (lillian weber) מאייווה ארה"ב נותרה חסרת מעש לאחר שנאלצה לוותר על רישיון הנהיגה שלה בגיל 96. 
אבל הקשישה הפעלתנית מחליטה לנצל לטובה את הימים הרבים בהם היא נותרה מרותקת לביתה ומהר מאוד היא מוצאת לעצמה משימה שמעסיקה אותה: מדי יום היא תופרת שמלה עבור ילדה קטנה שלעולם לא תזכה לפגוש בעצמה. השמלות שהיא תופרת נשלחות אל מעבר לים באמצעות ארגון הצדקה "שמלות קטנות לאפריקה" המחלק אותן לנערות וילדות קטנות בכפרים עניים. 


לא רק שליליאן מתמידה במשימתה ובכל יום  במשך 5 השנים הבאות (כן, עד גיל 101!!) היא תופרת למעלה מאלף שמלות - היא גם מקפידה לעטר כל אחת בשלל תוספות, אשר הופכות כל אחת מהן לייחודית במינה.  

"אני רוצה שכל ילדה תדע שהיא חשובה ושתרגיש מוערכת ואהובה. אני לא שולחת לה רק שמלה - אני שולחת אליה תקווה ואהבה".


תמונת הילדות הקטנות העומדות בשורה, כשכל אחת מהן לובשת שמלה שמיועדת רק לה ושונה מכל השאר - ריגשה אותי ולא עזבה אותי במנוחה. החלטתי לקראת נסיעתי הקרובה לזנזיבר שמלבד תיעוד התרבות המקומית, אני רוצה גם להעניק משהו בחזרה.   


נזכרתי איך בביקור האחרון שלי באי לפני כשנתיים גיליתי כי ממש מעבר לגדר המלון שלי שוכן כפר קטן ובכל בוקר לפני משימות הצילומים שנקבעו לי, הייתי "גונבת" שעה או שעתיים כדי לראות ולהכיר מקרוב את החיים האותנטיים של התושבים מקומיים.


בניגוד מוחלט למלון הפאר בו שוכנתי, שהיה יוקרתי, מאובזר ומטופח בקפידה - הכפר ששכן לצדו היה נטול תשתיות: ללא מים זורמים, חשמל או תשתית ביוב.


בכל בוקר הסתובבתי בשבילים בין בתי הלבנים הפשוטים ולמרות שהיה ברור שאיני שייכת לשם, תיירת מערבית לבנה וזרה, כל מי שפגש אותי בדרכי חייך אליי ובירך אותי לשלום. חלק אף הכניסו אותי בנדיבות לביתם ואפשרו לי לקבל הצצה ייחודית ואותנטית לחייהם.


המפגש הזכור לי מכל התרחש בשעות הבוקר המוקדמות כשנתקלתי בילדה מקומית בדרכה לבית הספר. מכוסה בצניעות היא פסעה על קו החוף. לא האמנתי שתיתן לי לצלם אותה אבל כשביקשתי היא נענתה בחיוך ביישני. ואז הבחנתי ב"תיק" בית הספר שלה. מעטפת נייר חומה, כזו שמשתמשים במשרד.


בתנועה עדינה היא משכה את הבד אליה והראתה לי בגאווה את שמה ואת מדבקת שחקן הכדורגל שהיא מעריצה... 


יש מפגשים שמרטיטים את לבך, הרבה אחרי שהם מסתיימים. 

זה היה אחד מהם.

"תביאי אתך בגדים" אמר לי איש הקשר המקומי שלי, עלי (JumaAlly ) בתגובה לשאלתי במה אוכל לעזור לילדים המקומיים. ואני התגייסתי למשימה.

את הבגדים היה קל להשיג. ביישוב שבו אני מתגוררת תרמו התושבים בנדיבות שפע של בגדי תינוקות, ילדים ובני נוער, חלקם מעולם לא נלבשו ועדיין נושאים את טיקט החנות!   


לאחר מיון ואריזת הבגדים העליתי לרשת קמפיין תרומה במטרה לממן הטסה של 50 ק"ג של בגדים ונדהמתי לגלות את הנדיבות של התורמים שהתגייסו למען אנשים שהם אפילו לא מכירים. נכון לעתה, כמעט הגענו לסכום היעד, ואני מקווה שנעבור אותו ואף יותר מזה! 

הופתעתי לגלות עד כמה העשייה הזו, בנתינה טהורה ללא כוונת רווח, מילאה אותי בתחושה הכרת תודה על כל השפע שיש בחיי. 
אני לא עשירה, אפילו לא קרובה לזה. אבל התברכתי לעסוק במה שמרגש אותי: לחבר בין תרבויות ואנשים
בכל פעם אני נפעמת מחדש כאשר אני נתקלת במעשים קטנים של חסד, מלאי אהבה וחמלה אנושית, שממחישים לי את  החיבור האוניברסלי הזה, חוצה יבשות וגבולות, תרבויות ושפה. 

תודה לכל מי שעזר לי בתרומת בגדים, כסף, חיזוק ומילה טובה כדי שהמטרה הזו תבוא לידי מימוש. מבטיחה לתעד ולהחזיר אליכם את החיוכים של הילדים המקסימים הללו...


23 תגובות:

 1. אוהבת כל כך פוסטים שממחישים את החיבור האוניברסלי הזה, כתבת נפלא !

  השבמחק
  תשובות
  1. תודה רבה, גלית. זה באמת מה שמניע ומרגש אותי, ולשמחתי חווה את זה בכל נסיעה...

   מחק
 2. מסקרן אותי החיבוק שאת מעניקה . כזה שכולל תשומת לב לפרטים, תכנון ובעיקר שאת רותמת גם אחרים לתרומה שלך. מעניין מאוד ואשמח להמשיך ולעקוב . הזכיר לי קצת את הסידרה עם נוריקו סאן הילדה מיפן

  השבמחק
  תשובות
  1. תודה רבה, זה משמח אותי מאוד.
   לאחרונה הבנתי שאם אני רוצה לחוות תרבות - אני לא יכולה לעשות זאת רק באמצעות תיעוד חד כיווני. יש משהו בחיבור ההדדי הזה שבאמת מפיל את כל החומות.

   מחק
 3. ואוו הקשישה עם השמלות! איזו השראה! פשוט מהממת!הנתינה שלך מדהימה וכמה פלאי ומרגש לגלות כזאת תמיכה,נתינה וערבות הדדית.

  השבמחק
  תשובות
  1. זה מדהים כמה כל אחד מאיתנו יכול לשנות עולמות. לא צריך להיות צעיר/עשיר/מקושר לשם כך, רק להיות רגיש ומלא חמלה. ומה שעוד יותר מדהים שכל כך הרבה אנשים שמחו להתגייס ברגע שהעליתי את הרעיון. מקווה להמשיך וליזום ואולי להעביר את ההשראה גם הלאה.

   מחק
 4. פוסט נהדר, מרחיב את הלב, ופרויקט מיוחד. אני מלאת הערכה ואשמח לעקוב.

  השבמחק
 5. היי חבשושית, לא רק מעשיה של האשה נפלאים, אלא גם שלך, שאת מספרת לנו על כך ומפרסמת את מעשיה שבודאי יתנו השראה לעוד הרבה נשים וגברים וילדים. תודה

  השבמחק
  תשובות
  1. הלוואי. ממה שהתרשמתי אנשים נרתמים בשמחה ברגע שיש מטרה מוגדרת.
   אני חושבת שמי שנותן מרוויח אפילו יותר ממי שקיבל...

   מחק
 6. איזה פוסט מחמם ומרחיב לב. אין כמו נתינה. ותופרת השמלות פשוט מלכה. כן ירבו אנשי הנתינה והשיתוף!

  השבמחק
 7. את כותבת מקסים והעשיה שלך מרתקת ,בהצלחה לך ושפע טוב גם אליך , היקום מקשיב

  השבמחק
 8. הי רוית,
  נעים להכיר את הבלוג היפה שלך. נהניתי מאוד לקרוא אותך!
  מעניין שקראתי את הפוסט שלך עכשיו...
  אתמול הייתי בטקס שאמני שהוזמנתי אליו ובין היתר השאמנית שניהלה אותו אמרה שבשביל לקבל מהיקום דברים צריך לתת לו גם משהו בחזרה.
  ליליאן ושמלותייה, את ונתינתך האינסופית, הכל מתנקז למקום הזה של נתינה בלי רצון לתמורה.רק ממניע של לעשות טוב לאנשים אחרים. זו נתינה טהורה בעיני. נתינה ללא ציפייה.

  כתבת פוסט מרגש כזה שעושה נעים בלב. פוסט שחוצה גבולות לארצות חדשות על כל המשתמע מכך...

  השבמחק
  תשובות
  1. תודה תמרי, האמת שאני מופתעת שוב ושוב עד כמה הנתינה אינה מרוקנת אלא ממלאת אותך באופן ששום חומר לא יכול לתת... התגובות של הילדים היו מרגשות מאוד ובקרוב אעלה פוסט המתעד את התרומה...

   מחק
 9. חיברת בין תרבויות, נתינה וקבלה זהו מושג אוניברסלי. ולא משנה איפה תעשי אותו בעולם הוא ירחיב את לב הנותן והמקבל.
  הסיפור השראה שלך עם השמלות נפלא וישר זורק התרגשות כזאת מבפנים שאולי גם אני אזום משהו קטנטן לאנושות.
  מחכה לפוסט המשך:)

  השבמחק
  תשובות
  1. פוסט העדכון מתבשל (בכל זאת חזרתי עם למעלה מ15,000 צילומים)...
   המשהו הקטנטן שלך יכול לשנות חיים של אחר, גם אם זה רק גורם לו להרגיש פחות לבד...

   מחק
 10. הי רווית, הפוסט והעשייה שלך ושל שאר האנשים מעוררים הערכה והשראה. תחושת החיבור לאותה רשת סמויה יותר או פחות בין אנשים והקוסמוס עושה טוב, ונשמע שמצאת 'צינור ישיר' לכל הטוב הזה. מאחלת לך עוד המון עושר מהחיבור בין אנשים ותרבויות

  השבמחק
  תשובות
  1. תודה... חכי שתראי את הפנים של הילדים בתמונות... אי אפשר לעמוד בפניהם.

   מחק
 11. את אשה מעוררת השראה ואין שמחה ממני על החיבור שנוצר ביננו..מחכה לך לאותה פגישה שהחמצנו..תיהני לך יקירתי...אני כבר מחכה לסיפורים...

  השבמחק
  תשובות
  1. ורד יקירה, כל עכבה לטובה. מקסימום ניפגש בסרדיניה... :-)

   מחק
 12. מרתק! נוגע פנימה ממש.

  השבמחק
  תשובות
  1. תודה, אין לך מושג עד כמה ריגשת אותי...

   מחק