31 במאי 2013

חבשושית מגלה את סרדיניה

לפני שבועיים שבתי ממסע צילום בלתי נשכח בסרדיניה. במשך 3 שבועות טיילתי לאורכו ורוחבו של האי המקסים, התחברתי אל תושבי המקום וניסיתי לחוש וללכוד את האווירה והאופי הייחודיים של סרדיניה.
המסע שלי נפתח בעיר הבירה, קאליארי, שם מתקיים מדי שנה האירוע החשוב ביותר באי: התהלוכה הדתית המוקדשת לפטרון הקדוש של העיר- סנט אפיסיו (Sant'Efisio), אשר על פי אמונתם של התושבים מגן עליהם שוב ושוב מזה מאות שנים. 
תהלוכת סנט אפיסיו בקאליארי
בשנת 1657, כאשר תקפה מגיפה איומה את העיר, נשבעו זקני העיר כי יחגגו כל שנה לקדוש  אם רק יצילם, ומאז מאז ועד היום מקיימים את הנדר הזה בכל הרצינות והשמחה הראויים ברחבי העיר כולה, בפסטיבל המתקיים בארבעת הימים הראשונים של חודש מאי.אלפי תושבים ותיירים עולים לרגל לכבוד החגיגות המרהיבות הללו ואווירת קרנבל סוער חודרת אל העיר. שיאו של האירוע הוא בתהלוכה ההמונית הנערכת ברחובות, בה צועדים בגאווה גלויה מאות תושבים מכל רחבי האי, כשהם לבושים בתלבושת המסורתית האופיינית למחוז ממנו הם מגיעים.

למרות שהצלחתי לקבל אישור כניסה למתחם כצלמת מקצועית (והסתובבתי עימו בגאווה כשהוא משתלשל מצווארי..) - תנאי הצילום היו מאתגרים במיוחד. הצפיפות האדירה ברחובות, תיעוד הצועדים אשר היו בתנועה מתמדת ובעיקר ההתמודדות מול 200 צלמים חדורי מוטיבציה הנדחפים ונדחקים בשטח קטן יחסית, כשכל אחד מהם נאבק להשיג את הפריים המנצח -  יצרו חווית צילום אינטנסיבית במיוחד.
במעבר חד מן החגיגות הדתיות הסוערות המשכתי במסעי למחוז ברבג'יה Barbagia) ) לכפרי הרועים במרומי ההרים הגבוהים אשר בלב האי. בחבל ארץ זה מתנהלים חיים פסטורליים ושלווים, חיים של פשטות נעימה וקירבה לאדמה.

מקור השם בלטינית (ברבריה) מרמז על חוסר נגישותו ובידולו של מחוז זה מן התרבות הרומית  ולתושבים הגרים בו מוניטין של אנשים מחוספסים אשר אינם ששים להכניס זרים לחייהם. בשל בידודם הגיאוגרפי, נשמרו בכפרים מסורות עתיקות, אשר משמשות את התושבים עד היום. 
בנוסף, תושבי מחוז זה ידועים כמאריכי חיים ורבים מהם עוברים ללא קושי את גיל 100 בבריאות מצוינת. רציתי להכיר מקרוב ולחוות את אורח החיים המקומי כדי לנסות לפצח את סודות לבריאות ואריכות חיים.
 בניגוד לתדמיתם, תושבי ברבג'יה התגלו כאנשים חמים ומסבירי פנים אשר הכניסו אותי לבתיהם ולחייהם בנדיבות ובפתיחות. השתלבתי בחיי הכפר המקומיים ואפילו התגליתי כבעלת כישורים יוצאים מגדר הרגיל בחליבת עיזים...


מגלה כישורים חדשים

בחלקו האחרון של המסע הרחקתי עד לנקודה הצפונית  ביותר באי הצופה לחופי קורסיקה. מלבד נופים עוצרי נשימה של חופים סלעיים בהם מנשבות רוחות עזות וגלים המתנפצים לגובה רב, זכיתי לקחת חלק בטקס חתונה מקומי אשר נערך כולו ברוח המסורת העתיקה.


מסע זה העניק לי חוויה ייחודית המשלבת נופים מרהיבים, קולינריה נהדרת, טקסים דתיים הנחגגים בדבקות ושלל מסורות עתיקות המנציחות את תרבותה העשירה של סרדיניה.


בימים אלה אני עוברת על אלפי הצילומים עימם חזרתי ויוצרת בציפייה גדולה את ההרצאה הבאה מחומרי הגלם המשובחים הללו...  


4 תגובות:

 1. נשמע כחוויה מדהימה, תמשיכי לטייל והמון הצלחה בהמשך!

  השבמחק
 2. התיאור מגרה, והתמונות מקסימות המשיכי לשתף ובהצלחה רבה.

  השבמחק
 3. נמתין להרצאה נראה מענין פרץ קתדרה בכפר כפר ורדים

  השבמחק
 4. מאד נהנתי רוית מהפוסט, מחכה כבר לפוסט הבא ...
  תודה,
  משה

  השבמחק