25 ביולי 2016

החתונה חייבת להימשך! טקס "הנישואין העתיקים של סלרגיוס"

כבר 55 שנים מתעוררת העיירה סלרגיוס לחיים ביום א' השני של חודש ספטמבר לכבוד אירוע פולקלור צבעוני ומרגש במיוחד: 

טקס "הנישואין העתיקים של סלרגיוס".


זהו אירוע חתונה אמיתי, בו משתתפים באופן פעיל כל תושבי הכפר והכפרים השכנים במחוז כשהם מציגים בגאווה את התלבושות המסורתיות המרהיבות ועתירות הצבע של חבל קמפידאנו (Campidano). אירוע זה לוקח אחורה בזמן את כל מי שמשתתף בו אל טקסי החתונה של חבל קמפידנו כפי שנחגגו בזמנים עברו ומדגים עד כמה התושבים מכבדים ומשמרים את סרדיניה ומסורותיה.


האירוע מתחיל בטקס ברכה של החתן ושל הכלה, המתרחש בו זמנית בבית הילדות של כל אחד מהם מול קהל של קרובי משפחה, שכנים וחברים.  


אני מגיעה אל בית ילדותה של הכלה ומוצאת שם את קלאודיה, הכלה הנרגשת  ואמה, כשזו מלבישה אותה בתלבושת המסורתית העתיקה מקפידה על כל פרט, גדול כקטן, מיישור הצווארון ועד אחרון התכשיטים.


"זו השמלה של סבתא רבא שלי" אומרת קלאודיה בחיוך "ומלבד ההתרגשות  לקראת החתונה עם קרלו אני מתרגשת ובעיקר גאה ששנינו ממשיכים מסורת בת עשרות ואולי מאות שנים, לא רק של המשפחות שלנו, אלא של קמפידאנו וסרדיניה כולה".בזמן שהיא ממשיכה בקפדנות בטקס ההלבשה אני מבחינה בעוגת החתונה la torte – מפלצת מרגרינה אימתנית ומצועצעת עתירת קישוטים ועיטורים אכילים בצבעים בוהקים בשילוב של לבן, כסף וורוד...


צלילי הלאונדאס, כלי הנשיפה המסורתי של רועי סרדיניה, המגיעים מבחוץ מבשרים על בואו של החתן לעתיד המלווה באביו, שניהם לבושים בתלבושת המסורתית, כמובן ונראים מלאי ציפייה וגאווה כאחת.החתן הנרגש מתייצב לצידה של אהובתו ושניהם מביטים באם הכלה העומדת מולם ובידיה קערה. 


היא מברכת אותם בתפילה עתיקה לשגשוג וזוגיות טובה, משיאה להם עצות עתיקות ואזהרות אחרונות כשהיא ממטירה על ראשם חופני קונפטי (במקור השתמשו בחיטה ובמלח) כסגולה לברכה ושפע. 


לבסוף, היא מנפצת את הקערה  - טקס עתיק לפיוס המזל עבור אלו שעומדים להקים משפחה משלהם.


שני המאורסים, אשר עדיין נחשבים כ"בודדים" ((bagadius יוצאים מבית הכלה כאשר כל אחד מהם מלווה באביו ומתחילים לצעוד ברחובות הכפר אל עבר כנסיית סן ג'וליאנו.  


אחריהם, נישאת העוגה המפוארת על ידי לא פחות מששה גברים חסונים, ואלו מציבים אותה בחרדת קודש על עגלת עץ מעוטרת שתובל גם היא בתהלוכה.


כל תושבי הכפר משתתפים במצעד הססגוני והעליז ברחובות הכפר כשהם מלווים בעשרות קבוצות פולקלור הכוללות מאות משתתפים הלבושים בתלבושתם המסורתית מכל רחבי האי. זהו אמנם אירוע פרטי אך הוא נחגג בהשתתפות פעילה ובהנאה רבה ע"י כל חברי הקהילה ורבים מתושבי האי.  
בכנסייה הגדושה לעייפה ממתין הקהל כבר זמן מה לתחילת הטקס. 

אין מיזוג והחום מכביד עם התלבושות המורכבות. חלק מהאורחים מנסים להשיב נפשם בעזרת נפנוף בתוכניה וכולם מחכים לבוא החתן והכלה כדי להתחיל בטקס. 


טקס הנישואין מנוהל לפי כללי הטכס של הכנסייה הרומית-קתולית- ליטורגית וכמיטב המסורת העתיקה הוא נערך בסרדו, הניב המקומי הקדום. החתן והכלה מחוברים יחד בשלשלת נישואין (“Sa Cadena”) כסמל לאיחוד גורלם זה בזו ומחויבותם הנצחית והמוחלטת.


בשיאו של הטקס מתחוללת מהומה בקהל: אבי הכלה חש ברע ומתעלף. כולם חשים אליו בדאגה ובמשך דקות ארוכות מנסים להשיב מעט אויר לנשימה ומרימים את רגליו. כל אותה העת ממשיך הכומר את הטקס בטון שליו כאילו דבר לא אירע - החתונה חייבת להימשך....בתום הטקס החתן והכלה יוצאים כזוג נשוי רשמית (“Cojaus”). הם עומדים בפתח הכנסייה ומתקבלים במחיאות כפיים ע"י התושבים והמלווים והם משחררים זוג יונים לבנות שעפות יחד לבנות את הקן – סמל לאיחוד הזוגי של החתן והכלה שעזבו את משפחתם כדי להקים משפחה משלהם.


חוזה הנישואין נחתם בטקס מעניין במיוחד -  “Promisas de is Istrangius”  - החתן והכלה כותבים על גבי קלף נדרים של אהבה זה לזה ומסרים לילדיהם העתידיים והללו נחתמים בכלי קרמיקה שנשמר ע"י חברי האחווה ויימסר לזוג, או לילדיהם, רק כעבור 25 שנים!!              רק בשביל זה שווה להישאר יחד.... 


 כך נקשרים בטקס זה העבר, ההווה והעתיד - במחווה מרגשת למסורת העבר המפוארת וציפייה מלאת תקווה להתגשמות הבטחות לעתיד.  

12 תגובות:

 1. מדהים, שכיום, בשנת 2016 עדיין משמרים באופן כה פעיל מסורת כה עתיקה, זה ראוי להערכה גדולה בעיניי. הפוסטים שלך עושים הרבה חשק לבקר שם!

  השבמחק
  תשובות
  1. זה מה שיפה בסרדיניה - הם לא ממהרים להתמסר לקידמה ומאוד מכבדים ומוקירים את המורשת העתיקה הייחודית שלהם.
   אני מקווה שגם בסוף אגרום לך לבוא אל האי ואז תביני למה התאהבתי במקום הזה.....

   מחק
 2. רוית, איזה פוסט מיוחד. אוהבת מאד את הצילומים שלך, כל כך הרבה מידע הן טומנים בחובם, ולצד ההסברים הכתובים המלווים את התמונות מקבלים תמונה שלמה על המסורת הייחודית הזו בסרדיניה.

  השבמחק
  תשובות
  1. אני מנסה לספר סיפור ובאמצעות התיאורים, הצילומים ואפילו הוידאו (שמאתגר אותי כל פעם מחדש...) מנסה לגרום למי שקורא להרגיש, ולו לרגע שהוא נמצא שם איתי. תודה על הפרגון!

   מחק
 3. יפייפה רוית! פשוט יפה האופן שבו את מתחקה אחר מסורות לא מוכרות ומגישה אותם בכל האמצעים. תודה על ההצצה!

  השבמחק
  תשובות
  1. מה שמרתק בעייני הוא האופן שבו הם משלבים בצורה טבעית את המסורות העתיקות הללו בחייהם המודרניים - בעיקר הצעירים.

   מחק
 4. רוית אני נהנית מהכתבות שלך כל פעם מחדש אבל זו הגיעה לשיאים חדשים. חווית חתונה יוצאת דופן והתמונות כה ססגוניות. פשוט תענוג וכן אני מרגישה שאני הייתי ממש לידך רק חבל שלא לקחת אותי איתך.

  השבמחק
 5. תודה, רחל. שימחת אותי מאוד בתגובתך. זו בדיוק הכוונה שלי: לנסות להעביר את המראות, הצלילים והאווירה של האירוע. את מוזמנת להצטרף אליי לסרדיניה בחודש אוקטובר הקרוב בטיול בוטיק או בפברואר לטיול קרנבלים בלתי נשכח...

  השבמחק
 6. מצטרפת להתפעלות מהאופן בו משלבים שם בין העבר להווה, והטקס נראה מקסים במיוחד :) בפרט הנדרים שנחתמים בכלי קרמיקה.

  השבמחק
  תשובות
  1. תודה, אמנדה... תחשבי איזה מרגש זה הרגע בו שוברים את כלי הקרמיקה וקוראים את הצהרות האהבה של הזוג הצעיר מלפני 25 שנים זה לזה וגם לילדיהם שטרם נולדו אז...

   מחק
 7. אני כ"כ אוהבת את הפוסטים שלך!
  מרתק, מעניין, מלמד וכתוב נפלא.
  מחכה לעוד.
  :-).

  השבמחק
  תשובות
  1. איזה כייף לקבל כזו תגובה! האם את מקבלת את הדיוור החודשי שאני שולחת עם סיפורים מאחורי הקלעים, מתכונים וטיפים? במידה ולא, שלחי אליי את כתובת המייל שלך (באתר: www.masa-mufla@gmail.com) ואשמח לצרף אותך לרשימת המדוורים.

   מחק